میبد نوین

صفحه اصلی   |   یزد / میبد   |   تماس با ما   |   درباره ما   |   آرشیو   |   جستجو   |   پیوند ها   |   RSS
زیلوی میبد در مسجد ریاست جمهوری
كد خبر: 94722 تاريخ انتشار: ۱۳۹۶ يکشنبه ۳۱ ارديبهشت تعداد بازديد: 339

زیلویی که در مدت ۲۰ روز توسط هنرمندان زیلوباف میبدی در اندازه ۶۷ متر در کارگاه زیلوبافی یزد بافته شده بود، در مراسمی به مسجد ریاست جمهوری انتقال و آن مکان با زیلو مفروش شد.

«محمد رضا دهقان مهرجردی» معاون صنايع دستي اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در اين رابطه تصريح كرد: این زیلو  به صورت دو قطعه ۱۲ متری و پنج قطعه ۶ متری و یک قسمت قوس‌دار توسط هنرمندان زیلوباف میبدی بافته و مسجد ریاست جمهوری با آن مفروش شد.

وي اضافه کرد: زیلوی اهدایی کاملا با دست و به روش سنتی بافته شده و دارای نقش زلفک به رنگ سفید آبی است .

دهقان مهرجردی با اشاره به اینکه این زیلو از پنبه کامل تهیه شده است، اظهار كرد: در زیلوبافی به علت کاربرد پنبه به عنوان عنصر اولیه بدون پرز در بافت، سلامتی بافنده و مصرف‌‌کننده به مخاطره نخواهد افتاد و به همین دلیل است که امروزه زیلو را فرش سلامت نامیده‌اند .

این مقام مسئول با بیان این که حمایت‌های بی‌دریغ معاونت صنایع دستی و دولت تدبیر و امید در چهار سال اخیر از هنرمندان و بافندگان زیلو و همچنین اعطای وام و آموزش این رشته به علاقه مندان جوان و زنان روستایی باعث رونق هنر زیلوبافی در استان شده است، گفت: این حمایت ها به گونه‌ای بوده است که اکنون دو مجتمع کارگاهی  با بافندگی بانوان در شهر میبد یزد مشغول به تولید و بافت زیلو است و تعداد زیادی هم در خانه به عنوان مشاغل خانگی در این رشته مشغول فعالیت هستند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در ادامه افزود: علت این که اکثر مساجد و زیارتگاه های ایران و حتی خارج از ایران مانند کربلا، نجف و سامرا با زیلو مفروش می‌شوند، همان سادگی و بی پیرایگی است که مختص خانه خداست و آرامشی است که رنگ آبی زیلوها به انسان می‌دهد .

دهقان مهرجردی در پایان عنوان کرد: از آنجا که مسجد ریاست جمهوری، هم محل نماز خواندن بسیاری از مهمانان رسمی کشور و هیات‌های خارجی بوده و هم محل بجا آوردن نماز توسط رییس جمهور، وزرا و کابینه است، بنابراین بهترین محل برای معرفی این هنر و رشته صنایع دستی کشور و نیز شناخت بیشتر صنایع دستی ایران است. 

 

 

نظرات بینندگان
نام:
ايميل:
* نظر: