میبد نوین

صفحه اصلی   |   یزد / میبد   |   تماس با ما   |   درباره ما   |   آرشیو   |   جستجو   |   پیوند ها   |   RSS
بافت تاریخی یزد ساماندهی می‌شود/ برگزاری فستیوال‌های شبانه در بافت تاریخی
كد خبر: 95921 تاريخ انتشار: ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۵ مهر تعداد بازديد: 827

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد گفت: با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد کارگروه‌هایی شامل دستگاه‌های مختلف تشکیل شده که با مشارکت میراث به ساماندهی بافت تاریخی می‌پردازند.

 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان یزد با خبرنگار با اشاره به ساماندهی بافت تاریخی یزد و بهبود روشنایی آن، گفت: ایجاد روشنایی برای معابر از وظایف شهرداری است و طی تفاهمنامه‌ای که سال گذشته میراث با شهردای  منعقد کرد، 300 میلیون تومان برای ساماندهی معابر که شامل محلات بافت تاریخی می‌شود، اختصاص یافت.

ساشا ریاحی مقدم با بیان اینکه منابع میراث فرهنگی برای ساماندهی بافت تاریخی بسیار کم است، افزود: تفاهفنامه امضا شده با شهرداری شامل اقداماتی از جمله کف‌سازی، جداره‌سازی و ساماندهی تجهیزات شهری و روشنایی معابر می‌شود.

وی گفت: با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد کارگروه‌هایی نیز تشکیل شده و دستگاه‌های مختلفی از جمله اداره برق منطقه‌ای، اداره آب و فاضلاب، شهرداری، دانشگاه و ... وظیفه ساماندهی بافت تاریخی را به عهده دارند و هر دستگاهی به نوبه خود با مشارکت میراث فرهنگی به ساماندهی بافت می‌پردازد.

ریاحی مقدم با بیان اینکه حکم هر کدام از کارگروه‌ها توسط استاندار به آنها ابلاغ شده است، افزود: میراث محورهای فرهنگی و تاریخی بافت، که تردد در شب در آن زیاد است را دراولویت قرار داده و در دستور کار کارگروه‌های ثبت جهانی بافت تاریخی قرار می‌دهد تا آن‌ها را ساماندهی کنند.

وی با اشاره به اقدام برای ایجاد زندگی شبانه در بافت تاریخی یزد، تصریح کرد: در نظر داریم بافت را به گونه‌ای ساماندهی و برنامه‌هایی به صورت فستیوال‌های شبانه در بافت مانند پخت غذاهای سنتی و فستیوال‌های محله‌ای برای آداب و رسوم محلات اجرا کنیم تا بافت تاریخی علاوه بر کارکرد روزانه خود، از شب‌هایی پویا و زنده نیز برخوردار باشد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان یزد در خصوص روشنایی مجموعه تاریخی امیرچخماق نیز گفت: روشنایی این مجموعه تاریخی بررسی شده و نیازمند  تعمیراتی در این زمینه است که مقررشده انجام و از روشنایی کامل برخوردار شود.

 

نظرات بینندگان
نام:
ايميل:
* نظر: