میبد نوین

صفحه اصلی   |   یزد / میبد   |   تماس با ما   |   درباره ما   |   آرشیو   |   جستجو   |   پیوند ها   |   RSS
کاهش 100 درصدی رواناب‌ها در استان یزد / 240 چاه غیرمجاز شناسایی شدند
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد از کاهش 100 درصدی رواناب‌ها در سراسر استان یزد خبر داد
كد خبر: 96092 تاريخ انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ فروردين تعداد بازديد: 97

محمدمهدی جوادیان زاده در تشریح میزان بارندگی در استان یزد گفت: متوسط بارش استان یزد در سال آبی 96-97 تاکنون در حدود 30 میلی‌متر بوده است که نسبت به سال آبی گذشته در مدت مشابه 47 درصد و نسبت به بلندمدت 63 درصد کاهش بارش داشته‌ایم.

 

 

 

 

 

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه استان یزد یکی از استان‌هایی است که کمترین چاه عمیق غیرمجاز در آن حفرشده است، افزود: در حال حاضر حدود 240 چاه غیرمجاز شناسایی‌شده‌اند که اقدامات قانونی در مورد این چاه‌ها انجام‌شده یا در دست انجام است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد اظهار داشت: بر اساس طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی در هر شرکت آب منطقه‌ای گروه‌های گشت و بازرسی برای آب زیرزمینی تشکیل‌شده و این گروه‌ها در استان یزد هم‌شکل گرفته‌اند که به‌صورت مستمر در سراسر استان در حال نظارت روی منابع آب زیرزمینی هستند.

جوادیان زاده بابیان اینکه کاهش رواناب‌ها در استان شدید بوده است به‌طوری‌که در سال‌های اخیر در حدود 100 درصد کاهش رواناب در سراسر استان داشته‌ایم، تصریح کرد: کاهش بارش در استان، تغییر بارش‌ها از برف و بارش‌های بیش از 10 میلی‌متر به باران و بارش‌های کمتر از 5 میلی‌متر و تأثیر کمتر در ایجاد رواناب و از همه مهم‌تر دست‌اندازی‌هایی که توسط بعضی در بالادست حوزه انجام می‌شود و اجازه نمی‌دهند که آب به پایین‌دست بیاید از دلایل این کاهش به‌حساب می‌آید.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در استان یزد جمعاً سه هزار و 846 حلقه چاه، 387 دهنه چشمه و دو هزار و 630 رشته قنات وجود دارد، عنوان کرد: از این طریق جمعاً سالیانه هزار و 28 میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی تخلیه می‌شود که از این مقدار 833 میلیون مترمکعب از طریق چاه تخلیه می‌شود.

وی برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی را از اصلی‌ترین دلایل کاهش کیفیت آب‌های زیرزمینی دانست و اذعان داشت: تخلیه فاضلاب‌های خانگی و صنعتی و زهاب‌های کشاورزی در سفره‌های آب زیرزمینی نیز از دلایل بعدی کاهش کیفیت منابع آب زیرزمینی است که خوشبختانه با تشکیل کارگروه کیفیت منابع آب در استان یزد به ریاست شرکت آب منطقه‌ای و با حضور شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و آب و فاضلاب روستایی استان یزد، گام‌های خوبی در راستای حفظ کیفیت منابع آب برداشته‌شده است که در سال گذشته به‌عنوان استان برتر در این زمینه از استان یزد توسط وزیر نیرو تقدیر به عمل آمد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد اصلی‌ترین عوامل انسانی تهدیدکننده منابع آب در استان یزد را برداشت بی‌رویه و بیش‌ازحد مجاز از آب‌های زیرزمینی و آلوده نمودن منابع آب دانست و یادآور شد: البته با طرح احیا و تعادل بخشی و نصب کنتور و تحویل حجمی آب در تلاشیم تا این تهدیدها را به حداقل برسانیم.

جوادیان زاده مشکل اصلی در برداشت از منابع استان را اضافه برداشت چاه‌های کشاورزی برشمرد و اضافه کرد: بر اساس برآوردهایی که انجام‌شده است در استان یزد در چاه‌های کشاورزی حدود 150 میلیون مترمکعب بیش از پروانه مجاز در حال بهره‌برداری می‌باشند که از تهدیدکننده‌های بعدی ساخت مخازن بزرگ ذخیره آب و حفر چاه‌های خانگی در بالادست حوزه‌ها است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: به‌طور متوسط در استان یزد سطح آب‌های زیرزمینی سالیانه به میزان 45 سانتی افت دارد که معادل 250 میلیون مترمکعب می‌شود، یعنی در هرسال 250 میلیون مترمکعب از ذخایر آب‌های زیرزمینی استان کاهش می‌یابد و جایگزینی برای آن نیست.

وی برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، تخلیه پساب‌ها و زهاب‌های کشاورزی در منابع زیرزمینی را از تهدیدکننده‌های اصلی منابع استان دانست و ابراز داشت: در رابطه با حفاظت کیفی منابع آب، از یک سال گذشته مناطقی که آب زیرزمینی مناسب داشته‌اند به‌عنوان زون آب شرب شناسایی و با همکاری استانداری این مناطق صرفاً به‌منظور تأمین آب شرب استان در نظر گرفته‌شده و اجازه کاربری‌های دیگر در این مناطق داده نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد در پایان تصریح کرد: کلیه نقاطی که در استان پتانسیل آلایندگی منابع آب زیرزمینی رادارند شناسایی‌شده و گروه‌های گشت به‌طور مستمر این مناطق را بازرسی می‌نمایند و چندین واحد آلوده‌کننده منابع آب با کمک اداره کل حفاظت محیط‌زیست تعطیل‌شده و تا رفع نقایص سیستم دفع و تصفیه پساب اجازه بازگشایی داده نشده است.

 

 

منبع:فارس

نظرات بینندگان
نام:
ايميل:
* نظر: