میبد نوین

صفحه اصلی   |   یزد / میبد   |   تماس با ما   |   درباره ما   |   آرشیو   |   جستجو   |   پیوند ها   |   RSS
معدوم سازی بیش از 60 هزار قطعه مرغ آلوده به ویروس آنفلوانزا در میبد/ 3 کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در میبد شناسایی و مهار شده است
رئیس شبکه دامپزشکی میبد گفت: با شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تاکنون بیش از 60 هزار قطعه مرغ در میبد معدوم‌ شده است.
كد خبر: 96201 تاريخ انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ مرداد تعداد بازديد: 111
رئیس شبکه دامپزشکی میبد گفت: با شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تاکنون بیش از 60 هزار قطعه مرغ در میبد معدوم‌ شده است.

 

محسن کریمی  با اشاره به شناسایی تعداد 3 کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در میبد بیان داشت: خوشبختانه با اقدام به موقع دامپزشکی در حال حاضر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در میبد مهار شده است.

وی افزود: پس از شیوع بیماری در شهرستان در بازرسی از واحدهای پرورش مرغ، موارد مشکوک به بیماری آنفولانزا مورد آزمایش قرار گرفته، سپس مرغ‌های مبتلا، معدوم شدند.

کریمی با بیان اینکه اولین کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در میبد در 4 فروردین سال جاری شناسایی شد، اظهار داشت: در این راستا در 3 کانون شناسایی شده 37 هزار مرغ تخم گذار، 25 هزار مرغ مادر بومی، 2 هزار بوقلمون و 500 قطعه مرغ بومی خانگی اطراف این کانون ها در جهت جلوگیری از انتقال بیماری آنفلوانزا به سایر طیور و انسانها بر اساس شرایط بهداشتی معدوم شده و 4 واحد مرغ گوشتی اطراف این کانون ها نیز قرنطینه شدند.

وی در رابطه با علل شیوع این بیماری در میبد اظهار داشت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از طریق ویروس منتقل می شود که ورود کودهای مرغی، ورود مرغ های بومی غیر مجاز و بدون مجوز، تردد بدون گواهی محل بهداشتی طیور زنده و صنعتی و عدم رعایت نکات بهداشتی در واحدهای پرورش طیور از مهمترین علل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در میبد می باشد. ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در فصل گرما مقاومت کمتری نسبت به فصل سرما داشته لذا در فصل سرما احتمال شیوع این بیماری بیشتر است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد با بیان طرح جدید برای مقابله با عرضه مرغ زنده در شهرستان گفت: به منظور کاهش خطرات ناشی از بیماری‌های احتمالی که توسط ماکیان منتقل می‌شود، با عرضه‌کنندگان مرغ زنده به طور جدی مقابله می‌شود.

کریمی اظهار کرد: برای سامان دادن به این موضوع با اراده‌ای که در حال حاضر در مسئولان شهرستان است، عرضه‌کنندگان مرغ زنده در نقاط مختلف شهر جمع آوری می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه با اقدامات صورت گرفته در هفته گذشته دیگر شاهد عرضه مرغ زنده در بازارچه خدیجه خاتون نبودیم، ابراز داشت: در این اقدام، به منظور حفاظت از سلامت مردم و کاهش مخاطرات بهداشتی، مرغ‌های بی‌هویت و غیربهداشتی جمع‌آوری و وسایل کار عرضه‌کنندگان مرغ زنده غیر بهداشتی مصادره، و خود عرضه‌کنندگان بازداشت می‌شوند تا در محاکم قضایی طبق قانون با آنان برخورد شود.

کریمی در پایان با بیان اینکه در حال حاضر 150 واحد تحت نظارت و پایش مداوم شبکه دامپزشکی قرار دارند، اذعان داشت: شبکه دامپزشکی میبد با همکاری  اجرائیات شهرداری و نیروی انتظامی بصورت دائم در شهر گشت‌زنی کرده و مراکز غیرمجاز را شناسایی و اقدامات قانونی در این خصوص انجام می‌گیرد.

منبع: میبد خبر

نظرات بینندگان
نام:
ايميل:
* نظر: